Блог учителів англійської мови КЗ "СШ - ЗНЗ №1 м.Приморська"
“Учень – це не посудина, яку потрібно наповнити, а факел, який треба запалити” К.Ушинський
четверг, 29 марта 2018 г.
вторник, 16 января 2018 г.
суббота, 13 января 2018 г.
Урок англійської на тему " My house" ( 4 клас)
Відкритий урок з англійської мови у 4-б класі .
Тема:
“My house”.
Мета: навчальна: повторити знайомі лексичні одиниці
з теми "Дім, квартира". Засвоїти вживання лексики у всіх видах мовної
діяльності; використовувати граматичну структуру There is/ are,(
ствердження,заперечення, питання); використання у мовленні прийменників
місця; навчитися робити повідомлення
описового характеру ( опис будинку /квартири, кімнат).
Розвиваюча:
розвивати вміння та навики мовної діяльності; навики аудіювання та письма.
Виховна:
виховувати повагу до свого дому.
Обладнання:
комп’ютер, проектор,аудіо записи, картки.
Хід уроку.
I. Організаційний момент.
-
Good morning my dear friends! Sit down please. I am glad to see you! How are
you? It’s fine. Are you ready for the lesson? It’s wonderful! Let’s start our
lesson now. What date is
it today? What day of the week is it today?
II. Повідомлення теми та мети уроку.
Today we have the lesson on the topic «My house». We shall remember the
words on the topic and the grammar construction «there is/there are».
Now let, s begin our lesson.
Now, look at the screen. This is a crossword. You should fill in the
missing words and you can read the topic of our discussion. What is the topic of our discussion?
Today we
continue to speak about "The House". Бесіда з
учнями за питаннями :
Where do you live?
Do you live in the flat or in the house?
How many rooms are there in your flat/house?
During the lesson you should evaluate yourself.
Look at the screen.
There are two columns: I understand and I don, t
understand. You should draw the face in these columns. If the exercise was
interesting draw this face, if the exercise was boring draw that face. За кожну
відповідь( правильну чи неправильну) вчитель дає дітям різнокольорові зірочки або кружечки.
III. Фонетична розминка.
This is my house. It’s number two. There is a bedroom a bathroom and a kitchen too. In mу house there is a living room and in the garden all the flowers bloom.
Now, look at the screen. There is a poem about the
house. I will read this poem you should only listen to me. Pay attention
to the sounds [u:] and [i].
Repeat after me [u:] “house, two, room, bedroom,
bathroom, bloom” [i] “this, is, It,s, kitchen, living
room”. Read the poem line by line and translate it. Let, s read
the poem all together. Who wants to read the poem? (Имя) read the
the poem please. Evaluate yourself.
Lets repeat the names of the rooms. I′ll show to you pictures and you
should name the rooms.
Now complete sentences with words
before. Our next task is "Jumbled words".
Now, look at the screen. Lets fill in the mind map.
Divide words whish you can see below the table.
Look at the screen. You see
two pictures – Bob, s room and Ann, s room. I
will read the text about one of the rooms. Your task will be to choose the
right picture
My room. (Текст для аудирования)
I have got my room. It is not big. There is a bed, a
table, a chair, a computer in my room. The bed is next to the table. The chair
is in front of the table. The computer is on the table. I have got a picture of
my favourite football team on the wall. Evaluate
yourself.
Warming up.
Now let, s remember
the prepositions. What prepositions do you know? Look at the picture and name
the prepositions. Let, s do the
exercise which helps us to remember the preposition. read the task please. Look
at the picture. Read the sentences and choose the right preposition.
Translate the task please. I will give you 6 minutes, then we will check it
together.
Evaluate yourself.
Lets remember the grammar. ( звороти There is/ are,( ствердження,заперечення, питання). The next tasks are for remember this rule. Write down a
self work in your copybooks.
Your home task will be to make up a story as in the example. Підведення підсумків та виставлення оцінок. Your work
was good. Do you like our lesson? Count your
marks after each task. Have we got negative marks? How many positive marks have
we got? Thank you for the lesson. Good- bye!.
Подписаться на:
Сообщения (Atom)